Trampova carinska logika nije iznenađenje za sve ljude koji dobro razumeju biznis. Štaviše, izgleda veoma logično iz ugla interesa domaće američke proizvodnje, izjavio je danas Vladimir Kovačević, industrijalac i predsednik Nove – Da se struka pita (Nova D2SP).

– I sâm sam se, ponukan identičnom poslovnom logikom, toliko puta zapitao: Kakav li je pijanac dogovarao našu carinsku politiku u odnosu na EU i druge zemlje sveta? Svakako je to radio neko neuk, ko nije dobro poznavao našu privredu – rekao je Kovačević.

Kovačević objašnjava da je poslednje poglavlje trebalo da bude usaglašavanje carinskih stopa sa Evropskom unijom i to dan pred formalni ulazak u nju.

– Do tada je trebalo štititi našu nejaku privredu snažnim carinskim stopama, baš kao što Tramp štiti svoju privredu koja je div za našu – navodi Kovačević.

Kovačević dodaje da, pošto industrijalci odavno nemaju mesto u vladama Srbije, nije ni čudno neznanje u ovoj i drugim oblastima za koje su privrednici zainteresovani.

– Možemo barem sada, inspirisani Trampovim potezom, i sami da napravimo zaokret i ispravimo našu carinsku politiku, koja se u svakoj zemlji sveta koristi kao štit za najznačajnije industrije od esencijalnog značaja za standard življenja sopstvenih građana – podvlači Kovačević.

Kovačević ističe da je poljoprivreda, odnosno industrija hrane, jedna od najvećih žrtava loše carinske politike Srbije.

– Uvoz mesa, mleka i svih drugih stvari, koje sami možemo proizvesti, sumanuto je veliki, a društva koja pretežno uvoze, kao što to mi radimo, imaju kancer u sopstvenoj privredi. Sve industrijski pametne zemlje sveta odavno supstituišu sve što uvoze domaćom proizvodnjom, a sopstvene resurse potrošnje brižno čuvaju samo za sebe – podseća Kovačević.

Predsednik Nove D2SP naglašava da je poslednji trenutak za zaokret carinskih politika i za našu zemlju, koje su najznačajnija mera za oživljavanje domaće industrije.

– Jednostavno je – uzmeš u ruke statistiku i tarifne stope i poređaš ih po veličini, vidiš po kojim stopama najviše uvoziš i to počneš, uz snažne državne podsticaje, da proizvodiš. Jednostavno je, ali samo za one koji su iskusni i koji znaju, a takve u vlasti više decenija nismo videli – zaključio je Kovačević.