Покрет „Да се струка пита“ недавно је предложио увођење економског ванредног стања и формирање кризног економског штаба у Србији, рекао је председник покрета Владимир Ковачевић, гостујући у емисији „Међу нама“ на ТВ Нова С.

– Србија нема луксуз да чека да последично делује, јер смо у стању стагфлације, односно стања стагнирања и пада БДП-а, уз стални раст цена. Превентивно деловање је кључно у ситуацијама такве економске кризе и управо због тога је важно увођење економског ванредног стања и кризног економског штаба – рекао је Ковачевић.

Он је додао да је последично деловање, које сада имамо, погубно по српску економију и указао да Србија никада није овладала вештином превентивног деловања којом владају успешне земље света.

Ковачевић је истакао да би увођење економског ванредног стања и кризног штаба дало простора да се ефикасније делује.

На питање да ли би се кризни економски штаб сусрео са истим проблемима дисонантних тонова и утицаја политике као и медицински штаб током ковид-кризе, Ковачевић је рекао да не сматра да би се то догодило.

– Ковид-криза је за медицински штаб била непознаница. Када је у питању економија и тренутна криза, економисти и људи из струке познају овакву ситуацију и не постоје разлике у мишљењу како треба деловати. Сви се слажу да је потребно превентивно деловање – истакао је Ковачевић.

Говорећи о тренутно најслабијим тачкама у економском систему Србије, Ковачевић је истакао да је списак таквих тачака дуг, а да је узрок томе неадекватан одговор на увоз.

– Ми смо увознички оболело друштво. Нисмо успели да сагледамо шта ми то уопште увозимо, иако нам 50 процената наплате ПДВ-а долази из увоза. Ми никада нисмо супституисали увоз сопственом производњом – нагласио је Ковачевић.

Председник „Да се струка пита“ додао је да је Русија тај посао урадила.

– Русија је, за разлику од Србије, урадила свој домаћи задатак. Они су одувек имали рестриктивне мере према увозу из Европе. Већину тога што су извозили су супституисали. Једино што Русија није супституисала, је луксуз – рекао је Ковачевић.