Veliki broj privrednika svedok je organizovane hajke poreskog organa, koja je otpočela u oktobru i novembru prošle godine, i još traje, a usmerena je samo ka preduzećima koja bolje stoje i od kojih se kontrolom može pribaviti dodatni porez budžetu, izjavio je danas industrijalac Vladimir Kovačević, predsednik stranke Nova – Da se struka pita (Nova D2SP).

– Bilo je takvih hajki i ranije, ali ovako prljava i bez zakonskih utemeljenja, sa selektivnim tumačenjem zakona po ličnom uverenju, nije – navodi Kovačević.

On kaže da je veliki broj privrednika dobio produžetak kontrola, koje su uobičajene do 30-45 dana na više meseci, i tako sve dok se nešto ne pronađe.

– Pikanterija poreskoj upravi su usluge. Za pravdanje usluga, shodno subjektivnosti poreskog organa, više nije dovoljna samo faktura, pa ni dodatni ugovor, ni izjave zaposlenih o primljenim uslugama. Ukoliko imate i zabeležbe za primljenu uslugu i putem fotografije ili video-materijala, kao dodatni dokaz primljene usluge, kontrolni poreski organ ga odbacuje. Razlog se navodi da takvi dokazi nisu računovodstveni dokumenti – objašnjava Kovačević.

Kovačević ističe da tehničko sprovođenje hajke sprovode lojalisti SNS-a zaposleni po poreskim upravama u unutrašnjosti zemlje.

– Oni su, navodno, na ispomoći beogradskim kolegama, a meta su, na prvom mestu, firme koje nisu pod zaštitom vladajuće politike. Epilog je da se prinudno naplaćuju desetine miliona dinara neopravdanog poreza, jer je takva instrukcija „od gore“ – kaže predsednik Nove D2SP.

Zato je, dodaje Kovačević, u budućnosti za očekivati veliki broj tužbenih zahteva za neopravdano naplaćen porez od preduzeća, poput onog megalomanskog, koji je onomad naplaćen od, u to vreme, državnog neprijatelja broj jedan – Miroslava Miškovića i Delta Holdinga.

Kovačević naglašava da je sve te sporove država izgubila ili će izgubiti, a štetu imaju samo građani Srbije.

– Međutim, katastrofalno je to što se tako nešto i pretpostavlja. Rupa u budžetu je toliko velika i bolna, da je bolje da se ona danas zatrpa i premosti, a ko će to, sa debelim kamatama kasnije, kroz sudki postupak, debelo da plati – nema veze. Očigledno su finansije države u terminalnoj fazi i duboko obolele od nedostatka novca – zaključio je Kovačević.