Из дана у дан Европска унија заоштрава однос са Русијом на економском нивоу – у земљама чланицама забрањене су руске банке, медији, авио-превоз ка тој земљи, али и појединци блиски Кремљу. Нема више ни улагања ЕУ компанија у тамошњу енергетику, ни трансакција са одређеним државним предузећима, руском челику европско тржиште такође је рекло „њет“.
Руска економија до даљег може да заборави на војну и високу технологију из Европе, а елита на луксузну робу. Многе робне марке попут „Икее“ и „Адидаса“ повукле су своје производе. Међутим, шта је са компанијама из Уније које послују у другим земљама? Да ли су наставиле сарадњу са Русијом? Оне регистроване и у Србији – јесу.
Од почетка сукоба у Украјини званични Брисел је увео четири пакета економских санкција Русији. Европски званичници поручују – очекују и од земаља кандидата за чланство и осталих партнера да своју политику ускладе са тим. Међутим, Србија то није урадила и уз то је држава преко које поједине европске компаније настављају сарадњу са Москвом. Да ли је реч о прилици за домаћу привреду или је то опасност?
Владимир Ковачевић, привредник и председник покрета „Да се струка пита“, објашњава да је сарадња компанија из Уније регистрованих и у Србији са Русијом могућа под условом да фактуре „излазе“ из Србије.
– Дакле, ако се фактуришу робе из домицилних земаља то никако неће ићи – наводи Ковачевић.
Али докле ће Србија имати ту улогу „отворених врата“ за компаније из ЕУ које послују са Русијом?
Ковачевић процењује све док Унија не препозна тај комуникациони канал, а то ће се догодити брзо.
– Чим се сагледа да он функционише у значајној мери, сви наши западни пријатељи ће покушати да осујете тај канал комуникације – објашњава Ковачевић.
А уколико буде инсистирала на вођењу неутралне економске политике, држава би могла да доживи последице, економске и политичке.
Какве? Тешко је рећи.
Садашњу ситуацију и позицију треба искористи јер сви настоје да у новим околностима пронађу шансу, уочава Ковачевић. Па кад се околности промене, потребно је опет се прилагодити.
Владимир Ковачевић, председник #D2SP, за @N1infoBG: Сарадња компанија из ЕУ регистрованих и у Србији са Русијом могућа под условом да фактуре „излазе“ из Србије. Садашњу ситуацију и позицију треба искористи јер сви настоје да у новим околностима пронађу шансу. pic.twitter.com/BgLE5wjVXJ
— Да се струка пита (@dasestrukapita) March 18, 2022
Leave A Comment